Jak nie dać się nabić w butelkę, konsolidując kredyty?

2 lutego 2015

Coraz więcej zadłużonych osób decyduje się na kredyty konsolidacyjne. Nie zawsze jednak jest to najkorzystniejsze wyjście z problemów ze spłatą dotychczasowych rat. Sprawdź, kiedy warto korzystać z konsolidacji, a kiedy lepiej znaleźć inne wyjście z trudnej sytuacji finansowej.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny – czy też inaczej konsolidacja kredytów? Najprościej rzecz ujmując, polega na połączeniu kilku zobowiązań kredytowych w różnych bankach w jeden kredyt konsolidacyjny, którego rata bywa często niższa niż wcześniej zaciągniętych kredytów. Trzeba wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny nie jest wypłacany do ręki zadłużonego kredytobiorcy, lecz bezpośrednio do banków wierzycieli. To dlatego, by bank konsolidujący kredyty miał pewność, że klient spłaci swoje wcześniejsze zadłużenia – chyba że klient chce dodatkowo podwyższyć kwotę ponad sumę wcześniejszych kredytów, wówczas różnica zostanie mu wypłacona na konto.

Czy bankom się opłaca tego typu kredytowanie? Z pewnością. Nie dość, że klient ponosi wszystkie koszty związane z udzieleniem kredytu konsolidacyjnego, to jeszcze przy rozłożeniu zadłużenia na dłuższy okres zwiększa się koszt kredytu. Bank konsolidacyjny nie zmniejsza zadłużenia kredytobiorcy, a tylko wydłuża okres spłaty, co wiąże się z dodatkowymi kosztami po stronie kredytobiorcy. Trzeba też wiedzieć, że kredyty konsolidacyjne najczęściej są kredytami hipotecznymi. Można je spłacać nawet przez 35 lat. Oczywiście, w takiej sytuacji należy mieć odpowiednią nieruchomość do zastawienia, którą bank zaakceptuje, a najpierw wyceni.

Najpierw należy obliczyć, w jakim okresie kredytowania nie przepłacimy za możliwość spłacania niższych rat. Niezbędna jest dokładna analiza ofert, bowiem niektóre propozycje banków nie tylko nie ratują klienta, a jeszcze bardziej go pogrążają. Nie należy też dobierać dodatkowej gotówki na dowolny cel, ponieważ jest to nieopłacalne. Najczęściej zakładamy sobie tym samym na szyję pętlę kredytową. Należy pamiętać, że kredyt konsolidacyjny jest korzystny, jeżeli oferta jest korzystna i pokrywa jedynie nasze zadłużenie. Jakich kredytów nie warto konsolidować? Takich, których okres spłaty kończy się za klika miesięcy. Wówczas lepiej sprężyć się i je spłacić. Warto konsolidować tylko takie zobowiązania bankowe, które musimy spłacać jeszcze przez kilka lat. Oczywiście, należy dokładnie przeanalizować ofertę bankową, bowiem jest wiele banków, a propozycje kredytów konsolidacyjnych są mocno zróżnicowane.