Na jakie oprocentowania kredytów gotówkowych mogą liczyć firmy?

Na-jakie-oprocentowania-kredytów-gotówkowych-mogą-liczyć-firmy?

Podstawowym elementem, na który zwracamy uwagę podczas wyboru kredytu dla siebie, jest oczywiście oprocentowanie. Na co w tej kwestii mogą obecnie liczyć firmy?

Wieloetapowe obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej sprawiają, że oferty kredytów dla firm stają się zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Wynika to głównie z faktu, że przy ustalaniu wysokości oprocentowania kredytów dedykowanych klientom biznesowym bierze się pod uwagę stopę bazową, czyli wybrany wskaźnik,zazwyczaj WIBOR, a także marżę samego banku. O ile marża jest wartością stałą, stanowiącą jednocześnie zysk banku, o tyle podstawa może ulegać znacznym zmianom w perspektywie całego okresu kredytowania. W obecnej sytuacji można mówić o zmianach korzystnych dla klientów.

W przypadku kredytów na działalność bieżącą, dających zdecydowanie największe możliwości w kwestii rozdysponowania otrzymanych środków, możemy liczyć na oprocentowanie rzeczywiste wynoszące nawet 2,38 proc. Taką ofertę proponuje Bank Zachodni WBK, który dla firm spełniających określone warunki jest gotowy obniżyć marżę do zaledwie 0,4 proc. To przy podstawie oprocentowania i dodatkowej prowizji daje niezwykle niski wskaźnik RRSO. Co jednak najważniejsze, tak atrakcyjne oferty nie są dziełem przypadku i przedsiębiorcy naprawdę mogą liczyć obecnie na dużą szansę znalezienia korzystnych ofert. Na rynku można obecnie trafić przynajmniej na kilkanaście ofert, których wskaźnik RRSO nie przekroczy 5 proc.

Wszystko to sprawia, że kredyty na działalność bieżącą mogą być równie atrakcyjne, co kredyty hipoteczne dla firm czy inwestycyjne. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie zaproponowane nam warunki będą zależne od zdolności kredytowej firmy. W przypadku kredytów inwestycyjnych i hipotecznych banki bardzo często unikają podawania najniższego możliwego oprocentowania, pozostawiając tę kwestię otwartą i zależną od negocjacji. Nie zmienia to jednak faktu, że pomijając opłaty dodatkowe, możemy obecnie liczyć na nieco korzystniejsze warunki, niż jeszcze choćby rok temu.