Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

Kredyt-hipoteczny-a-umowa-na-czas-określony

Zasady udzielania kredytów hipotecznych często się zmieniają. Czy banki przy weryfikacji wniosków kredytowych honorują umowy o pracę na czas określony?

Podobne informacje ważne są również dla pracujących na tzw. umowach śmieciowych, wiele osób zatrudnionych jest właśnie na takich zasadach. Wiele też osób zarabia na tego typu umowach naprawdę niemałe pieniądze i chciałoby też starać się o zakup własnych czterech ścian. Tylko że umowy o pracę na czas określony czy umowy o dzieło nie dają bankom żadnej gwarancji, że kredyty hipoteczne będą w przyszłości spłacane. Jeżeli nawet banki wystosowują taką ofertę, trzeba się liczyć z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Niewiele osób je spełnia, tym bardziej że banki zaostrzają swoją politykę w stosunku do kredytów hipotecznych.

Kto posiada najkorzystniejszą ofertę na rynku?

Teoretycznie we wszystkich bankach można spotkać oferty kredytów hipotecznych dla osób zatrudnionych na umowę o pracę na czas określony. W praktyce w niewielu bankach dostępne są kredyty hipoteczne dla zatrudnionych na czas określony. Według analityków tego rynku najpewniejsze są propozycje następujących banków: Deutsche Bank, PKO BP, Pekao S.A. Oferty bardzo szybko się zmieniają, więc najlepiej orientować się na bieżąco. Ponadto banki przy weryfikacji dokumentów dużą wagę przykładają do czasu, od kiedy dana umowa na czas określony została zawarta, ile już funkcjonuje i kiedy ewentualnie może wygasnąć. Wprawdzie minimalny okres zatrudnienia wynosi trzy miesiące, ale najczęściej banki wymagają co najmniej 12-miesięcznego okresu zatrudnienia.

Zapowiedzi banków na rok 2014

Przypuszczalnie w tym roku kredyt hipoteczny ma być łatwiej dostępny dla osób zatrudnionych na czas określony oraz na umowach śmieciowych. Jednakże banki mogą w swoich marketingowych poczynaniach umieszczać różnego rodzaju oferty reklamowe, które często rozmijają się z rzeczywistością. Dlatego stale trzeba sprawdzać i analizować oferty kredytów hipotecznych nie tylko pod kątem warunków umów na czas nieokreślony, lecz również umów na czas określony i umów śmieciowych. Przy weryfikacji każdego kredytu najważniejsza jest zdolność kredytowa i pozytywna opinia kredytowa. Jeżeli te dwa elementy nie współwystępują, żaden bank nie udzieli kredytu.

Okres zatrudnienia

Ubiegający się o kredyty hipoteczne z umów na czas określony mają jednak przewagę nad starającymi się o takie kredyty z umów śmieciowych. Najważniejsze jednak, aby umowa na czas określony obowiązywała od dawna i najlepiej, by szybko nie wygasała od złożenia wniosku kredytowego. Poza tym warto przedstawić dokumenty, iż umowa czasowa dotyczy dłuższego okresu zatrudnienia. Zdarza się czasami, że banki żądają od starających się o kredyty hipoteczne promesy zatrudnienia, która jest dokumentem oznaczającym, iż dana osoba zostanie przez firmę zatrudniona na stałe.