Zasady przyznawania kredytów dla firm

Zasady-przyznawania-kredytów-dla-firm

Kredytowanie działalności gospodarczej jest w wielu firmach niezbędnym rozwiązaniem. Rozwój firmy, potrzeba modernizacji urządzeń lub lokalu to tylko przykładowe wydatki, które bywają najczęściej pokrywane ze środków pozyskanych z banku. Jakimi zasadami rządzą się kredyty firmowe?

Kredyt dla przedsiębiorcy różni się od kredytu dla osoby prywatnej. Zasadnicza różnica jest związana z celem kredytowym i ze sposobem ustalenia zdolności kredytowej.

Biznesplan

Dla ustalenia celu pożyczki jest wymagany zwykle biznesplan – dotyczy to pożyczek na większe kwoty. Kredyty gotówkowe na kilka lub kilkanaście tysięcy można pozyskać bez gromadzenia obszernej dokumentacji.

Dokumentacja dochodów

Kolejna istotna kwestia to ustalenie zdolności kredytowej firmy. W przypadku osoby prywatnej sprawa jest prosta – sprawdzane jest zatrudnienie, rodzaj umowy i poziom otrzymywanego wynagrodzenia. Gdy o kredyt wnioskuje firma, weryfikacja zdolności kredytowej jest zazwyczaj bardziej złożona. W biznesie do rzadkości należą stałe dochody. Wiele firm generuje duże zyski sezonowo, a w pozostałych miesiącach działa na słabszych obrotach lub nawet generuje stratę. Tak złożona sytuacja wymaga solidnej analizy ze strony banku. Pewnym ułatwieniem są kredyty dostępne w bankach głównych, które obsługują nasze konta firmowe. Bank widzi wówczas całą historię naszych transakcji i może udzielić nam świadczenia bez konieczności przedstawiania dokumentacji księgowej lub zaświadczeń z US-u i ZUS-u.

Dodatkowe formalności

Nadrzędną zasadą przyznawania jakichkolwiek kredytów jest ocena zdolności kredytowej. Gdy bank uzna, że jesteśmy w stanie spłacać raty w żądanej wysokości, reszta procedury jest już prosta. Należy pamiętać o tym, że zupełnie inne wymogi wiążą się z uzyskaniem karty kredytowej z kilkutysięcznym limitem, inne z ustaleniem odnawialnego limitu w koncie, a jeszcze inne z kredytem inwestycyjnym na pół miliona złotych. To od kwoty, którą chcemy pożyczyć, będzie zależała dostępność rozwiązań różnego typu i procedura pozyskania świadczenia.

Z łatwością otrzymamy niewielki kredyt gotówkowy w ramach uproszczonej procedury. Trudniej będzie pozyskać duże pieniądze na rozbudowę działalności, zakup maszyn czy nowego lokalu. Przy wysokich kwotach świadczenia wszystkie dokumenty są sprawdzane skrupulatnie i wnikliwie. Możemy być także zobligowani do przedstawienia różnego typu dokumentów dodatkowych. Jeżeli zależy nam na uproszczonej procedurze, wybierzmy ofertę naszego głównego banku – w nim mamy duże szanse na dobrą ofertę bez licznych zaświadczeń.